Maczanka krakowska
Przepisy

Maczanka krakowska

Jedną z najbardziej charakterystycznych potraw kuchni małopolskiej jest bez wątpienia maczanka krakowska. To danie, które zazwyczaj ma formę przekrojonej bułki, w której umieszczona jest pieczona karkówka doprawiona kminkiem. Całość polana jest zawiesistym sosem, który pozostał po pieczeniu mięsa. Często dodaje się również tutaj smażone pieczarki, a także cebulę. Całość można zwieńczyć kiszonym ogórkiem. Przygotowanie takiej potrawy oczywiście nie jest specjalnie trudne. Niemniej jednak warto ściśle stosować się do tradycyjnych przepisów. Tylko wówczas możemy uzyskać naprawdę smaczną i oryginalną maczankę krakowską. Jak się zabrać do wykonania tej potrawy? Jakie składniki będą nam potrzebne?

Maczanka krakowska – jakie składniki?

Jakie składniki będą nam potrzebne do wykonania maczanki krakowskiej? W tym wypadku podamy same składniki, bez ich ilości ani też gramatury. Chodzi o to, że ilości składników warto dopasować do własnych potrzeb, a przede wszystkim do tego, jakiej wielkości ma być to potrawa, i ilu osobom serwowana. Niemniej jednak do każdej maczanki krakowskiej powinniśmy dysponować przede wszystkim karkówką, pieczarkami, cebulą, ogórkami kiszonymi, a także kajzerkami. Powinniśmy również dysponować bulionem, natką pietruszki, olejem, a także przyprawami takimi jak sól i pieprz. Niezbędna również będzie marynata. Do jej wykonania z kolei będzie nam potrzebny olej rzepakowy, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, kminek, ostra a także słodka papryką.

Maczanka krakowska – jak ją wykonać?

W pierwszej kolejności powinniśmy przystąpić do wykonania odpowiedniej marynaty. Aby ją wykonać powinniśmy do głębokiego naczynia wlać olej, który doprawiony jest przyprawami. Będzie to przede wszystkim czosnek, wcześniej przeciśnięty przez praskę, papryka, zarówno słodką jak i ostra, oraz sól pieprz i duże ilości kminku. Oczywiście całość mieszamy i możemy powiedzieć, że marynatę mamy gotową.

W dalszej kolejności zajmujemy się karkówką. Musimy ją odpowiednio umyć, a także osuszyć przy pomocy papierowych ręczników. Następnie mięso wkładamy do naczynia z wcześniej przygotowaną marynatą. Kawałki mięsa odpowiednio nacieramy marynatą oraz obkładamy liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Naczynie zakrywamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce. Tam powinna ono postać do około 12 godzin.

Po tym czasie wyciągamy mięso z lodówki i przystępujemy do jego obsmażania. Karkówkę musimy obsmażyć z każdej strony na dość mocno rozgrzanym oleju. W dalszej kolejności tak obsmażone mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego. Natomiast pozostałość marynaty rozcieńczamy z bulionem i taką miksturę wlewamy do naczynia żaroodpornego, w którym umieściliśmy wcześniej mięso. To wszystko wkładamy do piekarnika. Zasadniczo powinniśmy ustawić tam temperaturę około 200 stopni na 1,5 godziny.

Do przygotowania pozostają nam jeszcze pieczarki. Te kroimy w cienkie plasterki. Następnie również w piórka kroimy cebulę. Natkę pietruszki drobno siekamy. Na mocno rozgrzanym oleju smażymy tak pokrojoną cebulę i pieczarki. Smażymy do momentu kiedy wyparuje cała woda. Wówczas dodajemy również sól, pokrojoną pietruszkę, a także pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy.

Następnie przystępujemy do przygotowania bułek. Kajzerki przecinamy na pół. Na samym dole kładziemy plasterki ogórka, następnie kawałki karkówki. Zwieńczamy to wszystko pieczarkami, cebulą i natką pietruszki. Następnie całość przykrywamy górną połówką kajzerki. W tym momencie możemy stwierdzić, że nasza potrawa jest już przygotowana i gotowa do spożycia.